Talks and workshops run on both days.

Talks are in a single track, and are presented the David Willis Auditorium.

Competitions are held at their workshops. Winners are announced at closing ceremony.

Collections from Mick and Topy will be on display both days. Come by and ask questions about a lock’s design and history.

Saturday’s talks

Time Events
9:00–9:15 Opening ceremony
9:15–10:15 ‘Keynote: Red Teaming’, by Jek Hyde
10:30–11:30 Project Walrus, and RFID and Contactless Card Cloning App’, by Daniel Underhay and Matthew Daley
11:30–12:30 Manipulation aids in opening safe locks’, by Jaakko Fagerlund
12:30–13:15 Lunch and Womens social meetup (Room B105; please RSVP)
13:15–13:45 Cognitive biases and how to be less wrong’, by Alex Hogue
13:45–14:15 Tamper resistance bypasses’, by Connor and Emily Morrison
14:15–15:15 How to disappear completely’, by Attacus
15:15–16:15 High Security Lockpicking’, by Andre Vornbrock
16:15–17:15 Back in time: Finnish lock industry’, by Thomas Covenant
17:30–18:00 Saturday night party — buses provided to venue (Kooinda Brewery)

Sunday’s talks

Time Events
9:00–9:15 Day two welcome
9:15–10:15 The ALC Galaxy Lock: an in-depth look’, by Adam Foster
10:30–11:30 Drinking Tea and Holding Meetings: How to do a bad job of PhySec Redteaming and still pwn your target’, by Logan Woods and David Tredger
11:30–12:30 Challenge locks’, by nullwolf
12:30–13:00 Lunch
13:00–14:00 Spying into the Design: Making Cutaway Locks’, by Chris Prevost
14:00–15:00 Post-its, post-its, post-its everywhere (and how they relate to physical keys)’, by Jos Weyers
15:00–16:00 Adventures in Discworld’, by Matt Smith
16:00–16:30 Low tech answers to high security solutions’, by Oliver Clayton
16:30–17:30 Interesting Chinese Cylinder Innovations’, by Peter Field and Lucas Zhao
17:30–18:45 Awards & closing ceremony
18:00–19:00 After-party — buses provided to venue (Ravens Brewery)

Workshops


Lockpicking

General locks available for picking.

Hosts
Dono and Barnie
Days
Both Saturday and Sunday
Times
10:30 to 12:30 (till lunch) both days
13:15 to 17:15 (till the end of the day) both days
Room
B215
Competition
Opens after lunch on the first day, running during both slots on Sunday.

Impressioning

File a working key to a lock from a blank.

Holly and Jos will be available to instruct during the weekend for a couple hours each day. The remaining time, equipment will be available for practice but unattended by instructors.

3-, 4-, and 5-pin Lockwood 234b45/SLW29 available for practice.

Hosts
Holly Poer and Jos Weyers
Times
Saturday 13:15 to 15:15
Sunday all day
Room
B216
Competition
Opens after lunch on the first day, running during both slots on Sunday.

Tamper evidence challenge

Compete in defeating a number of different tamper evident seals.

Hosts
Ben Low, Grace Nolan, Evengy Shatokhin, Tom Hennen, and David Wearing
Google
Times
10:30 to 17:15 (yup, staffed during lunch!) both days
Competition
Open and run both days.

Breaking wireless security systems

Learn to compromise consumer grade wireless physical security systems.

Host
Ed Farrell
Times
Saturday 13:30 to 16:30
Sunday 09:30 to 11:30

Metals and heat treatment in DIY lock picks

Learn basics of different metals, heat treatment of usual tool steels for lock picks and get valuable tips & tricks.

This workshop follows Jaakko’s talk, after the lunch break in the main auditorium.

Host
Jaakko Fagerlund
Times
Saturday 13:15 to 14:15

How to disappear completely

Demonstrations how to defeat facial recognition using patterns, paint and stickers.

This immediately follows Attacus’ talk in the main auditorium.

Host
Attacus
Times
Saturday 14:15 to 15:00

Project Walrus

Walrus is an Android app that supports several existing contactless card cloning devices. Walrus is designed to simplify and streamline card cloning during red team engagements and physical security assessments.

This immediately follows Daniel’s and Matthew’s talk in the main auditorium.

Hosts
Daniel Underhay & Matthew Daley
Times
Saturday 13:15 to 15:15

EVVA MCS lock picking

Learn how to attack the EVVA MCS.

The guided (Saturday slot) immediately follows Andre’s talk in the main auditorium.

Host
Andre Vornbrock
Times
Saturday 16:15 to 17:15
Sunday 09:15 to 17:45 — note equipment and locks available without instruction

Cutaway locks

Learn how to mill your own cutaways.

The guided (first slot) immediately follows Chris’ talk in the main auditorium.

Host
Chris Prevost
Times
Sunday 14:30 to 15:30
Sunday 15:30 to 17:30 equipment available for use in rooms B218/B220

Women’s social meetup

Saturday lunchtime we’ll be hosting an event to help foster a space for supporting and connecting women in the industry; anyone who identifies as a woman is welcome!

Please ensure that you RSVP to the contact below to confirm your attendance and food preferences.

We hope you’ll join us for some food, drinks and conversation at the conference venue!

Date
2nd of June 2018
Time
12:30 to 13:15
Location
Room B105
Point of contact
Alannah: alannahguo@gmail.com or admin@ozseccon.com

If you have any questions or dietary requirements, feel free to contact Alannah.

We hope to see you all there.